FESTIVALUL NAŢIONAL DE CREAŢIE ŞI INTERPRETARE „MAMAIA COPIILOR”

TROFEUL EDIŢIEI A VIII-A “MAMAIA COPIILOR”

se acordă, ex-aequo, concurenţilor

DASCĂLU GEORGIA-PETRUŢA

-Bucureşti

Grupul CEATA  LUI CONSTANTIN

-Buzău-

SECŢIUNEA DE CREAŢIE:

PREMIUL I
cântecul “O POVESTE ÎN CARE CRED”

muzica: George Natsis   text: Mirela Fugaru  interpretă: Georgia Dascălu

PREMIUL II, ex-aequo
cântecul “SĂ IUBIM COPILĂRIA”

muzica: Virgil Popescu text: George Popovici   interprete: Adina Chiş şi Andra Gogan

cântecul “VĂ IUBESC ŞI ZBOR”

muzica: Anatol Roşcovan text: Grigore Vieru interpretă: Mihaela Chisnencu

PREMIUL III
cântecul “RITM AMEŢITOR”

muzica: Mihai Alexandru

text: Cezar Cristea

interpretă: Patricia Nicolae

SECŢIUNEA DE INTERPRETARE:

CATEGORIA  I  de vârstă (5-7 ani)

PREMIUL  I

ATÎRGOVIŢOAE ŞTEFAN-CRISTIAN 
– Iaşi-

PREMIUL II, ex-aequo

COCIUBĂ LIVIU-FLORIN

-Bucureşti-

GAVRIŞ MIRUNA-BRÎNDUŞA

-Oradea-

PREMIUL III

ADETU NICOLAE-EMANUEL 
-Bucureşti-

CATEGORIA  a II-a de vârstă (8-10 ani)

PREMIUL I, ex-aequo

BĂDULESCU ION-MOISE 

-Mioveni, jud. Argeş- 

POPA ANDRADA-IOANA

-Bucureşti-

PREMIUL II, ex-aequo

GĂLĂŢANU MARIO  

-Iaşi- 

CRĂCIUN MARIA-CRISTINA

-Galaţi-

PREMIUL III

FERARU ROBERT-NICOLAE
-Bucureşti-

CATEGORIA  a III-a de vârstă (11-13 ani)

PREMIUL I

CÎRSTEA EMANUEL-FLORIN
-Cluj-Napoca-

PREMIUL II, ex-aequo

RUGE ALEXANDRA 

-Oradea-

BARDAN ALEXANDRU-TEDI

-Bucureşti-

PREMIUL III, ex-aequo

SAPARIUC ANDRA-IOANA

-Iaşi-

PETRUCA ECATERINA

-Piatra Neamţ-

BÎTLAN ANGELA

-Tecuci-

CATEGORIA  a IV-a de vârstă (14-17 ani)

PREMIUL I

ION ANDREEA-CLAUDIA
-Bucureşti-

PREMIUL II

STRULEA ANDREEA-MIHAELA
-Lupeni-

PREMIUL III

DRAGOMIR RUXANDRA
-Călăraşi-

CATEGORIA GRUPURI VOCALE MICI

PREMIUL I

VIAMUSIC JUNIOR
-Focşani-

PREMIUL II, ex-aequo

REBELE 

-Bucureşti- 

DIALEX  

-Iaşi-

PREMIUL III

TUPPY-DUPPY
-Oradea-

CATEGORIA GRUPURI VOCALE MARI

PREMIUL I, ex-aequo

VIAMUSIC

-Focşani- 

RAINBOW KIDS CLUB

-Bucureşti-

PREMIUL II

BIMBAM
-Bucureşti-

PREMIUL III, ex-aequo

ATHENAEUM

 -Focşani-

ANDANTE

-Bucureşti-

Premiile speciale Adrian Păunescu
Cântecul “Baba Cloanţa SRL”

muzica: Cristina Manoliu-Săvulescu

text: George Popovici

interpreţi Mara Cutaş şi Ionuţ Borcan

Cîrstea Emanuel-Florin

-Cluj-Napoca-

Gavriş Miruna-Brînduşa

-Oradea-

Premiile speciale Dorel Constantin Onaca, pentru cei mai mici concurenţi:

Nuţeanu Doina  

-Bucureşti- 

Dănescu Alina-Alexandra

-Bucureşti-

Premiile speciale Jurnalul de Călăraşi
Cântecul “Şcoala şi colegii mei”

muzică şi text: Gheorghe Rădulescu

interpeţi: Alexandru Saraj, Gabriel Lazăr, Ştefana Dragomir şi Mara Toader

Cântecul “Aflăm ce vrem”

muzica: Adrian Hasna Preda

text: Carmen Aldea Vlad

interpretă: Dumitrana-Teodora Lupu

Dănescu Alina-Alexandra

-Bucureşti-

Corlade Mara

-Piatra Neamţ-

Premiiile speciale Aldis – Călăraşi

Croitorescu Anastasia 

-Craiova- 

Vişinescu Ioana-Mădălina

-Piteşti-

Sima Teodora-Roxana

-Bucureşti-

Petraru Alina-Veronica

-Huşi-

Premiiile speciale Avicola Călăraşi

Moroşanu Andreea

-Iaşi-

Oprea Iulia-Daciana

-Oradea-

Dănescu Maria

-Bucureşti-

Aileni Cristian

-Iaşi-

Premiul Magazinului Muzica

Koc Yasemin-Maria

-Bucureşti-

Premiul Special Spiros – Galaţi

Saraj Naila-Iasmina

-Bucureşti-

Premiile speciale ale Operei Comice pentru Copii
Cântecul “Lasă-mă să cred”

muzica: Gabriel Băruţă

text: Meda Horjan

interpretă: Alexandra Ruge

2

Duo Etnic
-Bucureşti-

Premiul special Mihai Trăistariu

Ion Andreea Claudia
-Bucureşti-

Premiul Special Radio România Cultural
Cântecul “Pe strada ghiocei”

muzica: Temistocle Popa

text: Marian Stere

interpretă:  Adina Chiş

Cântecul “O zi de rock”

muzica: Dan Dimitriu

text: Carmen Aldea Vlad

interpretă: Anca Munteanu

Premiul Special al Asociaţiei “Anena” din Aninoasa

Laşcu Suzana-Teodora

-Bucureşti-

Premiul Special al S.C. DANIEL – Târgovişte

Mureşan Ingrid-Adriana

-Braşov-

Premiile Speciale Jolt Kerestely

Radu Oana-Diana

 -Craiova-

Munteanu Anca-Ioana

-Bucureşti-